A minap esett, hogy a Lidl Áruházban 50%-kal leértékelt, kitűnő, 6 szeletes új-zélandi bárányborda-szeletekre tettem szert 990 Ft-ért. Eszembe jutott a Paprika TV-ből a 80 éves királynő megünneplésére készülő főzőműsor, amiben ilyesmi darabokból főzött egy nekem addig ismeretlen egytálételt a brit konyha szerintem legnagyobb alakja (igen, ő, s nem Gordon "B***meg" Ramsey :-)) ) Marcus Wareing tolmácsolásában.
Azt mondják, a britek nem tudnak főzni, de azért pár figyelemreméltó kajájuk van, nos, a lancashire-i hotpot szerintem ilyen. Nagyon egyszerű az elkészítés módja, én Marcus nyomán picit megcifráztam, de csak picit. Én római tálat használtam, de jó bármi lefedhető cserép vagy vastag öntöttvasedény is. Az angoloknak gyártanak erre a célra egy zománcos belsejű vastag izét, nálunk is van, ha szereti valaki az ilyen sólet stb. kajákat annak érdemes beruházni. Nem ég le benne semmi, 3-4 óra keverés nélkül 200 fok, erre van kitalálva.
A magyarított neve a dolognak egyébként szerintem lancashire-i rakott bárány, legalábbis ez kifejezi a lényeget.
Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg csontos bárány vagy birka
40 dkg krumpli
30 dkg s. répa, f. répa és zeller
25 dkg vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
3 dl marhahúsleves
6-8 dkg húsos bacon
1 fűszervaj
só, bors, kömény, kakukkfű és rozmaring
pár dkg vaj és 1 tojás
liszt
Menetrend:
1. Beáztattam a római tálat és pirítottam húsos bacon szeletkéket egy serpenyőben. Zsírt használtam ezúttal, nem olajat.
2. Bevagdostam a bárány faggyús széleit (itt nem kell eltávolítani!!) és beleforgattam frissen őrölt borssal és durva tengeri sóval kevert réteslisztbe. (A maradék liszt még kell!). S a szalonnák zsírját is tartalmazó serpenyőben megpirítottam a húsokat. (pár perc csak, elősütés)
3. Lekarikáztam 3-4 nagyobb rózsakrumplit, kb. 3 mm-es szeletkékre. Hasonlóan vékonyra vágtam, de szeletben 2-2 sárga- ill. fehér répát és még egy pár szerelt zellert is. Aztán lekarikáztam 2 nagy fej vöröshagymát, s apróra vágtam 4 gerezd fokhagymát.
4. A serpenyőből a fele zsírt beletettem a római aljába, kvázi kikenve vele, és leraktam egy réteg krumplit, sóztam, borsoztam, és a fele bárányt ráraktam. Aztán jött a hagyma, zöldségek és megint hús, és zárásul a maradék krumpli. A szalonnát közéjük szórtam egyenletesen. A sós-borsos panírmaradék lisztet is rászórtam. (lásd sólet-effektus)
5. Fűszerezésül (a rétegenkénti pici són és borson túl) még pár ágacska rozmaring és kakukkfű ment bele, ill. egy teáskanál őrölt kömény. Az előzőek lehetnek szárítottak vagy fagyasztottak is. Végül a tetejére egy kerti fűszervaj felét szeltem. (Van, aki tesz bele 1 evőkanál paradicsompürét is, én most nagyon britesen akartam, nem tettem bele.)
6. Az egészet felöntöttem kb. 3 dl marhahúslevessel (ez most kockából készült mert más nem volt...).
7. 90 perc 190 fok sütés után a tálat felnyitottam és a krumpli tetejét megkentem 2 dkg vaj és egy tojás felvert keverékével majd fedő nélkül immár hőlégkeverővel 170 fokon még 40 perc sütés jött, amíg pirosra sült és a leve egészen eltűnt vagy megsűrűsödött.
8. 15 perc várakozás után finom friss kenyér mehet mellé, de salátával is jó, mi speciel kovászos uborkával nyomtuk. S móri ezerjót választottam mellé, jól behűtve.
Nagyon finom, komplex bárányétel, érdemes kipróbálni, főleg csontos bárányból, de birkából is lehet, akkor a sütés-főzés első szakasza 40 perccel több. Persze marhából is lehet, de akkor oda a speciális bárányíz, ami nagyon finom ebben az összetételben, s normál marhából is lesz összesen
2,5 óra vagy több készítési idő.
Jön aug. 20., négy nap, bele lehet vágni, most láttam az egyik szegedi TESCO-ban 1450 Ft/kg csontos birkát :-)))
üdv: KK
ps. az új-zélandi azért szebbnek tűnt...